burevestnik.bg - Мобилна версия

Мнения и коментари

Нужна ли ни беше епидемия, за да оценим медиците си?

Нужна ли ни беше епидемия, за да оценим медиците си?

Изминалата една година беляза целия свят със знака на битката срещу Covid-19. След тези тежки месеци, съпътствани със напрежение, страхове, умора и съмнения, и за съжаление – много загубени животи, е време да обърнем погледа към най-големите победители в нея, а именно медиците, които днес честват своя професионален празник.

Бяха ли достатъчни обаче тези над 12 месеца на изпитания, за да погледнем с други очи на лекарите, сестрите и всички техни колеги? Успяхме ли да станем част от тяхното натоварено до краен предел ежедневие, в което няма право на умора, време за почивка и дълъг отпуск? Успя ли еднa eпидемия да разкрие живот с десетки нощни дежурства, опашки от тежко болни хора, чакащи за грижа, а нерядко и за спасяване на живот с реален риск за своя собствен? Живот, в който едно оплакване, че няма да посетим скоро кварталния ресторант или да отидем на почивка с група приятели, звучи леко казано нелепо и инфантилно? Нужно ли беше да видим десетки телевизионни репортажи от болничните сектори, за да замислим за тежкия и отговорен труд, който се полага зад стените им?

Успяхме ли всички ние – „учени“, „лекари“ и „имунолози“ на маса да разберем колко труд се изисква в истинския живот, за да разгадаеш, ограничиш и дано – спреш, едно толкова малко и невидимо нещо, което обаче последователно убива и уврежда?

Осъзнахме ли, че без достатъчно лекари и всички останали медицински специалисти, системата на здравеопазването би била обезкървена, а утре „дупката“ в нея може да погълне и нас самите? Разбрахме ли най-накрая всички ние – пациенти, общество и политици – настоящи, бивши и бъдещи, че двата стълба, на които се крепи една държава, са здравеопазването и образованието? Две колони, в които ако днес не инвестираме достатъчно средства, достатъчно градивна визия и достатъчно уважение, утре всичко може да рухне?

Отговорите на всички тези въпроси са строго индивидуални за всеки един от нас, независимо каква роля заема в обществото. Може би някой си ги е дал, когато е излязал на терасата миналата зима, за да аплодира труда на медиците. Друг ги е научил, когато е благодарил на лекар за спасен живот на близък. Трети, когато уви, е загубил скъп човек. А някой със сигурност все още не си ги задава.

Едно със сигурност е ясно – тази година, повече от всякога, сме длъжни да благодарим на своите лекари. Тези, които останаха тук и които се борят денонощно с един все още непознат враг. Тези, чиито лица са трудно видими под маските и предпазните костюми. Тези, които спасиха стотици, но не спасиха себе си. Сред тях са и тези над 120 български медици и десетки други медицински сестри, фелдшери, санитари, шофьори на линейки и други техни колеги, които загубиха живота си в тази неясна война без правила и прогнози дори за най-добрия стратег. 

Тази година повече от всякога им дължим своето „благодаря“.

Източник: Zdrave.net

Още от Мнения и коментари




Online radio